8ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟY Δραστηριότητες,Μαθητές/τριες,Πληροφορική 2ος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras® – Κάστορας

Οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου θα συμμετάσχουν στον 2ο μαθητικό διαγωνισμό πληροφορικής και υπολογιστικής σκέψης Bebras – Κάστορας. Στο διαγωνισμό θα πάρουν μέρος οι μαθητές των Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων.
Τα θέματα του διαγωνισμού πηγάζουν από κεντρικές έννοιες της Πληροφορικής. Είναι πολύ ενδιαφέροντες και διασκεδαστικοί γρίφοι, διατυπωμένοι με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία.
Επισκεφτείτε το ιστολόγιο πληροφορικής του σχολείου για περισσότερες πληροφορίες.

Bebras.PNG

Διαβάστε επίσης:  Κυκλοφορεί από την Τρίτη στο σχολείο μας το 2ο τεύχος του περιοδικού μας «Σχολικός Καθρέφτης»! Συνέντευξη με την υφυπουργό Παιδείας κα Ζέτα Μάκρη!

Απάντηση

Σχετικά θέματα

Ανακοίνωση για την επανέναρξη του σχολείουΑνακοίνωση για την επανέναρξη του σχολείου

ΔιαχειριστήςΓαλλίας & Γαμβέτα ΤΚ 38221 Βόλος Διαβάστε επίσης:  Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων  για χρήση της μάσκας