A τάξη

Σεβαστή Γιαννοπούλου

Εκπαιδευτικός ΠΕ70

Ανάρτήσεις/Ενημερώσεις

Αγοράζουμε πασχαλινές λαμπάδες των παιδιών της «Φλόγας»Αγοράζουμε πασχαλινές λαμπάδες των παιδιών της «Φλόγας»

16/04/2021
Επίσκεψη της κυρίας Βιργινίας με παιδιά και γονείς της Α τάξης στο χώρο της ” Φλόγας” για να αγοράσουμε λαμπάδες και να βοηθήσουμε τα παιδιά που έχουν ανάγκη.
Ας ενισχύσουμε αυτές τις γιορτές τα παιδιά της «Φλόγας» αγοράζοντας τις όμορφες λαμπάδες τους!

Δ/νση: Χαρισιάδου 3
Τηλ:2421024628

Ώρες λειτουργίας: 8.30-13.30. Τρίτη με Πέμπττη 17.30-20.30
Διεύθυνση στον χάρτη

Χριστουγεννιάτικες κάρτες για το Νοσοκομείο ΒόλουΧριστουγεννιάτικες κάρτες για το Νοσοκομείο Βόλου

Τα παιδιά της Α τάξης ετοίμασαν τις κάρτες για τους ασθενείς, τους γιατρούς και τους νοσηλευτές του νοσοκομείου και τις παρέδωσαν στην δασκάλα της τάξης, κα Βιργινία έξω από το σχολείο σήμερα.
Την Πέμπτη μαζί με την Διευθύντρια και με άλλους συνάδελφους θα παμε στο νοσοκομείο Βολου.
Όσα παιδιά θέλουν να στείλουν τη δική τους κάρτα μπορεί να τις παραδώσουν στο μαγαζί που συγκεντρώνονται τα γάλατα για το ίδρυμα Άσπρες Πετσλουδες.
Το μαγαζί που μπορούμε να αφήνουμε τα γάλατα λειτουργεί:
Πρωί 09:00- 15:00
Απόγευμα 18:00- 20:00
Ευχαριστώ
Βιργινία

Βοήθεια στους πλημμυροπαθείς της ΚαρδίτσαςΒοήθεια στους πλημμυροπαθείς της Καρδίτσας

Το σχολείο μας, μετά από συνεννόηση με φορείς του Δήμου Καρδίτσας, παίρνει την πρωτοβουλία να συγκεντρώσει για το Δημοτικό Σχολείο Καρποχωρίου Καρδίτσας σχολικά είδη και γραφικά υλικά  (τετράδια, μολύβια, μαρκαδόρους, γόμα, ξύστρες, χαρτί και λοιπά).  Ας δείξουμε στα παιδιά την ανθρωπιά και την φιλαλληλία  μας.

Η συγκέντρωση των ειδών θα γίνει στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 20 3 Οκτωβρίου 2020.

Δεχτηκαμε και την ευχαριστήρια επιστολή από το Δημοτικό Σχολείο Καρποχωρίου:  ΘΕΜΑ: “Ευχαριστήρια επιστολή,,

O Δ/ντής, ο σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Καρποχωρίου, με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε θερμά για την πολύ ευγενική οικονομική προσφορά προς τους πλημμυροπαθείς μαθητές του σχολείου μας.

Ευτυχώς, στις δύσκολες μέρες που περνάμε όλοι μας, υπάρχουν άνθρωποι-συνάδελφοι  με υψηλό αίσθημα φιλανθρωπίας, προσφοράς, αλληλεγγύης  και ευαισθησίας  προς τους μαθητές.

Είναι πολύ σημαντικές αυτού του είδους οι προσφορές γιατί αναδεικνύουν την κοινωνική ευαισθησία και την έννοια της δωρεάς, ενώ παράλληλα δημιουργούν συνθήκες αισιοδοξίας στους μικρούς μας φίλους .

Εκφράζουμε επίσης θερμές ευχαριστίες και προς τους μαθητές/τριες του σχολείου σας για την ευγενική προσφορά τους σε σχολικά είδη προς τους πλημμυροπαθείς μαθητές του σχολείου μας.

Πρωτοβουλίες τέτοιου είδους και μάλιστα από μαθητές, συμβάλλουν θετικά στην προσπάθεια που κάνουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί για να διαμορφώσουμε τους αυριανούς πολίτες σε μια ανταγωνιστική κοινωνία, με όλα  τα σύγχρονα εφόδια ώστε να μπορέσουν να ζήσουν με αξιοπρέπεια σε ένα πιο ανθρώπινο περιβάλλον.

Ως ελάχιστη ένδειξη εκτίμησης έναντι των αξιόλογων πράξεών σας, σας ευχόμαστε ολόψυχα υγεία και ευημερία.

Ο δ/ντής, ο σύλλογος διδασκόντων

&

Οι μαθητές/τριες του Δημοτικού Σχολείου Καρποχωρίου Καρδίτσας