Ημέρα: 7 Νοεμβρίου 2019

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ 8ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
με σκοπό την ομαλή λειτουργία του Σχολείου και την ασφαλή προσέλευση, παραμονή και αποχώρηση των μαθητών μας, σας γνωρίζουμε τους γενικούς κανόνες λειτουργίας του Σχολείου μας, όπως αυτοί ορίζονται από σχετικούς νόμους και εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας.

Το μάθημα ξεκινά καθημερινά στις 08:15 π.μ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες προσέρχονται στο σχολείο τουλάχιστον 5 λεπτά νωρίτερα και εισέρχονται από την κεντρική είσοδο του σχολείου επί της οδού Τ. Οικονομάκη. Μετά το τέλος της πρωινής προσευχής οι εξώπορτες κλείνουν, για την ασφάλεια των μαθητών και των μαθητριών μας.

Οι συνοδοί των μαθητών δεν μπαίνουν και δεν παραμένουν στο χώρο του Σχολείου, κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του. Αφήνουν τα παιδιά στην είσοδο του Σχολείου, όπου και τα παραλαμβάνουν στην λήξη του διδακτικού ωραρίου. Εάν συντρέχει σοβαρός λόγος, έρχονται στο Σχολείο κατόπιν συνεννόησης με την Διεύθυνση ή τον εφημερεύοντα εκπαιδευτικό.

Σε περίπτωση καθυστερημένης προσέλευσης του μαθητή, οι γονείς οφείλουν να ενημερώνουν τη Διεύθυνση, ώστε να ανοίξει την πόρτα του σχολείου (τηλ. 24210-39527).
Σε έκτακτη ανάγκη, οι γονείς συνιστάται να προσέρχονται κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων (9:40π.μ. – 10:00π.μ., 11:30π.μ. – 11:45π.μ, 12:25μ.μ. – 12:35μ.μ.), ή κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης με την διεύθυνση. Σε διαφορετική περίπτωση, ορίζεται συνάντηση με την διεύθυνση ή με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό την επόμενη ημέρα.

Σε περίπτωση έκτακτης αποχώρησης μαθητή/τριας από το πρωινό ωράριο ή το Ολοήμερο, ο γονέας/ κηδεμόνας οφείλει να ενημερώσει εγκαίρως το σχολείο και να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση για την παραλαβή του μαθητή/τριας. Επίσης κανένας μαθητής δεν επιτρέπεται να φύγει την ώρα της λειτουργίας του σχολείου για κανένα λόγο, χωρίς την ενημέρωση του εκπαιδευτικού της τάξης ή της διεύθυνσης του σχολείου και του γονέα ή κηδεμόνα του.

Οι δικαιολογημένα αργοπορημένοι μαθητές (ιατρικές εξετάσεις, οικογενειακό πρόβλημα κ.τ.λ.) ενημερώνουν από την προηγούμενη ημέρα τον δάσκαλο/α και συνεννοούνται για την ώρα άφιξής τους.

Οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για τη μεταφορά της τσάντας τους στην τάξη και του φαγητού τους στην τραπεζαρία (για όσους παρακολουθούν το Ολοήμερο Πρόγραμμα). Εάν κάποιος μαθητής χρειάζεται ιδιαίτερη βοήθεια για τη μεταφορά της τσάντας του, οι γονείς ενημερώνουν την διεύθυνση ή τον εκπαιδευτικό της τάξης.
Η αποχώρηση των μαθητών γίνεται με τη λήξη του διδακτικού ωραρίου στις 13:15μ.μ.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ολοημέρου αποχωρούν στις 15:00μμ.

Για τους μαθητές που δεν είναι εγγεγραμμένοι στην πρωινή ζώνη ή στο ολοήμερο, το ωράριο της σχολικής παρακολούθησής τους είναι από τις 08:15π.μ. έως τις 13.15μ.μ. Πέραν αυτού του ωραρίου και για όποιο παιδί παραβρίσκεται στο χώρο του σχολείου, κανένα μέλος του προσωπικού του σχολείου δεν είναι αρμόδιο για την επίβλεψή του. Συνεπώς, το σχολείο δεν φέρει καμία ευθύνη σε αυτήν την περίπτωση.

Οι υπεύθυνοι συνοδοί των παιδιών πρέπει να είναι στην ώρα τους στην εξώπορτα του Σχολείου για να παραλάβουν τα παιδιά. Σε περίπτωση καθυστέρησής τους οφείλουν να ειδοποιούν το Σχολείο.

Σε περιπτώσεις άσχημων καιρικών συνθηκών οι μαθητές θα παραμένουν στο υπόστεγο του σχολείου ή μέσα στην κεντρική είσοδο στο ισόγειο του σχολείου με την επιτήρηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών.

Οι μαθητές απαγορεύεται να μεταφέρουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα, ηλεκτρονικά παιχνίδια, ή χρηματικά ποσά μεγαλύτερα του ποσού που πιθανώς χρειάζονται για να αγοράσουν κάτι από το κυλικείο (132328/Γ2/7-12-2006 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.). Σε αυτήν την περίπτωση, η διεύθυνση του σχολείου έχει το δικαίωμα να κρατήσει τα παραπάνω αντικείμενα και να τα παραδώσει στους γονείς. Επίσης, παρακαλούνται οι γονείς να μην επιτρέπουν στα παιδιά τους να παίρνουν μπάλες στο Σχολείο, διότι τα παιχνίδια με μπάλα στο διάλειμμα δεν επιτρέπονται. Άλλωστε, ο χρόνος του διαλείμματος είναι περιορισμένος και επαρκεί μόνο για τα βασικά, δηλ. φαγητό – τουαλέτα.

Παρόλο που το εκπαιδευτικό προσωπικό δεν επιτρέπεται να χορηγεί οποιοδήποτε φαρμακευτικό σκεύασμα στα παιδιά σας (Φ.7/488/123316/Γ1/4-10-2010 Εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α.), εντούτοις κρίνεται σκόπιμο να ενημερώνεται για:
α) ευαισθησίες ή αλλεργίες των παιδιών σε φάρμακα ή τροφές και
β) τυχόν ιατρική αγωγή στην οποία υποβάλλονται ή κάποιο πρόβλημα που υπάρχει και το οποίο μπορεί να επηρεάσει την ψυχοπνευματική εξέλιξή τους.

Για οποιοδήποτε παιδαγωγικό ή μαθησιακό θέμα μπορείτε να απευθύνεστε στον εκπαιδευτικό της τάξης ή τον εκπαιδευτικό ειδικότητας. Οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων ορίζουν συγκεκριμένη ημέρα και ώρα ενημερωτικής συνάντησης με τους γονείς.

Το τηλέφωνο του σχολείου(24210 – 39527) είναι στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε ενημέρωση. Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι οι εκπαιδευτικοί έχουν τα σωστά τηλέφωνα επικοινωνίας.
Σε περίπτωση που κάποιος από τους γονείς του μαθητή έχει την κηδεμονία του, πρέπει να ενημερωθεί άμεσα το σχολείο ( αφορά τους διαζευγμένους ή εν διαστάσει γονείς).

Οφείλουμε όλοι να δημιουργήσουμε καλό κλίμα συνεργασίας σχολείου – οικογένειας.
Βέβαιοι για την κατανόηση και τη συνεργασία σας, σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου είναι πρόθυμοι να συνεργαστούν μαζί σας για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος, ώστε να επιτευχθούν οι κοινοί στόχοι μας.
Ευχόμαστε ολόθερμα υγεία σε εσάς και στα παιδιά σας.
Ηλεκτρονική διεύθυνση: mail@8 dim-volou.mag.sch.gr Τηλ. 24210 – 39527

Ιστοσελίδα του 8ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου: 8dim-volou.mag.sch.gr